


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 36 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 322 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 11 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 5.5 nC |
| Drain to Source Resistance | 150 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 55 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 4 V |
Stock: 86
Distributors
pcbx
Unit Price$1.01993
Ext.Price$1.01993
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.01993 | $1.01993 |
| 10 | $0.64462 | $6.44620 |
| 25 | $0.55255 | $13.81375 |
| 50 | $0.47363 | $23.68150 |
| 100 | $0.41977 | $41.97700 |
| 300 | $0.41977 | $125.93100 |
| 500 | $0.41977 | $209.88500 |
| 1000 | $0.41977 | $419.77000 |
