


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 hours ago) |
| Max Power Dissipation | 300 W |
| Power Dissipation | 300 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 6.773 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 110 A |
| Rds On Max | 10 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Turn-On Delay Time | 33 ns |
| Turn-Off Delay Time | 120 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 36 ns |
| Rise Time | 45 ns |
| Gate Charge | 80 nC |
| Drain to Source Resistance | 10 mΩ |
| Max Dual Supply Voltage | 100 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 11 hours ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 671
Distributors
pcbx
Unit Price$2.67850
Ext.Price$2.67850
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.67850 | $2.67850 |
| 10 | $1.79023 | $17.90230 |
| 25 | $1.64005 | $41.00125 |
| 50 | $1.50247 | $75.12350 |
| 100 | $1.37644 | $137.64400 |
| 300 | $1.29948 | $389.84400 |
| 500 | $1.22683 | $613.41500 |
| 1000 | $0.98231 | $982.31000 |
