


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 300 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 6.28 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 122 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 124 nC |
| Drain to Source Resistance | 10 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 55 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 4.4 V |
Stock: 2893
Distributors
pcbx
Unit Price$2.45887
Ext.Price$2.45887
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.45887 | $2.45887 |
| 10 | $1.61430 | $16.14300 |
| 25 | $1.43492 | $35.87300 |
| 50 | $1.27547 | $63.77350 |
| 100 | $1.13376 | $113.37600 |
| 300 | $1.00029 | $300.08700 |
| 500 | $0.88254 | $441.27000 |
