


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 182 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 4.533 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 72 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 69.4 nC |
| Drain to Source Resistance | 10.2 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3 V |
Stock: 3775
Distributors
pcbx
Unit Price$1.93305
Ext.Price$1.93305
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.93305 | $1.93305 |
| 10 | $1.25327 | $12.53270 |
| 25 | $1.10864 | $27.71600 |
| 50 | $0.98070 | $49.03500 |
| 100 | $0.86752 | $86.75200 |
| 300 | $0.75996 | $227.98800 |
| 500 | $0.66574 | $332.87000 |
