


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 96 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.73 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 58 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 22.9 nC |
| Drain to Source Resistance | 9.44 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3 V |
Stock: 41
Distributors
pcbx
Unit Price$1.82100
Ext.Price$1.82100
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.82100 | $1.82100 |
| 10 | $1.17040 | $11.70400 |
| 25 | $1.01962 | $25.49050 |
| 50 | $0.88827 | $44.41350 |
| 100 | $0.79509 | $79.50900 |
| 300 | $0.68832 | $206.49600 |
| 500 | $0.59589 | $297.94500 |
