


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 324 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 10.17 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 120 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 140 nC |
| Drain to Source Resistance | 1.97 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3 V |
Stock: 1331
Distributors
pcbx
Unit Price$2.75318
Ext.Price$2.75318
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.75318 | $2.75318 |
| 10 | $1.81578 | $18.15780 |
| 25 | $1.61759 | $40.43975 |
| 50 | $1.44103 | $72.05150 |
| 100 | $1.28374 | $128.37400 |
| 300 | $1.13635 | $340.90500 |
| 500 | $1.00589 | $502.94500 |
