


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Output Current | 1.4 A |
| Lifecycle Status | EOL (Last Updated: 3 hours ago) |
| Max Power Dissipation | 234 W |
| Power Dissipation | 234 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 6.2 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 100 A |
| Rds On Max | 2.9 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 24 ns |
| Turn-Off Delay Time | 54 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 32 ns |
| Rise Time | 29 ns |
| Gate Charge | 79 nC |
| Drain to Source Resistance | 2.9 mΩ |
| Max Dual Supply Voltage | 40 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 40 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | DISCONTINUATION OF DELIVERY (Last Updated: 3 hours ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3 V |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
