


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 263 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 7.48 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 100 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 103 nC |
| Drain to Source Resistance | 8.5 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 4.5 V |
Stock: 216
Distributors
pcbx
Unit Price$2.86658
Ext.Price$2.86658
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.86658 | $2.86658 |
| 10 | $1.87144 | $18.71440 |
| 25 | $1.64485 | $41.12125 |
| 50 | $1.44569 | $72.28450 |
| 100 | $1.30804 | $130.80400 |
| 300 | $1.11914 | $335.74200 |
| 500 | $0.95752 | $478.76000 |
