


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Output Current | 1.4 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 12 hours ago) |
| Max Power Dissipation | 234 W |
| Power Dissipation | 234 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 6.23 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 100 A |
| Rds On Max | 4.5 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 23 ns |
| Turn-Off Delay Time | 50 ns |
| Fall Time | 40 ns |
| Rise Time | 39 ns |
| Gate Charge | 26.1 nC |
| Drain to Source Resistance | 4.5 mΩ |
| Max Dual Supply Voltage | 60 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 12 hours ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2.4 V |
Stock: 610
Distributors
pcbx
Unit Price$1.72696
Ext.Price$1.72696
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.72696 | $1.72696 |
| 10 | $1.33283 | $13.32830 |
| 25 | $1.19902 | $29.97550 |
| 50 | $1.07864 | $53.93200 |
| 100 | $0.97034 | $97.03400 |
| 300 | $0.96692 | $290.07600 |
| 500 | $0.96350 | $481.75000 |
| 1000 | $0.69506 | $695.06000 |
