


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 182 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 4.52 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 75 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 62 nC |
| Drain to Source Resistance | 4.58 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -20 V, 20 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2.4 V |
Stock: 357
Distributors
pcbx
Unit Price$2.29634
Ext.Price$2.29634
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.29634 | $2.29634 |
| 10 | $1.48929 | $14.89290 |
| 25 | $1.30228 | $32.55700 |
| 50 | $1.13877 | $56.93850 |
| 100 | $1.02591 | $102.59100 |
| 300 | $0.91377 | $274.13100 |
| 500 | $0.81390 | $406.95000 |
