


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 12 hours ago) |
| Max Power Dissipation | 263 W |
| Power Dissipation | 263 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 7.38 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 100 A |
| Rds On Max | 8.1 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Turn-On Delay Time | 23.5 ns |
| Turn-Off Delay Time | 72 ns |
| Fall Time | 49.6 ns |
| Rise Time | 44.1 ns |
| Gate Charge | 108 nC |
| Drain to Source Resistance | 21.9 mΩ |
| Max Dual Supply Voltage | 100 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 12 hours ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 1646
Distributors
pcbx
Unit Price$2.32797
Ext.Price$2.32797
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.32797 | $2.32797 |
| 10 | $1.52690 | $15.26900 |
| 25 | $1.35639 | $33.90975 |
| 50 | $1.20492 | $60.24600 |
| 100 | $1.07037 | $107.03700 |
| 300 | $0.94409 | $283.22700 |
| 500 | $0.83270 | $416.35000 |
| 1000 | $0.76345 | $763.45000 |
