BUK7K15-80EX
Manufacturer:
Nexperia
Mfr.Part #:
BUK7K15-80EX
Datasheet:
Description:
MOSFETs LFPAK56D-8 SMD/SMT N-Channel number of channels:2 68 W 80 V Continuous Drain Current (ID):23 A 35.1 nC
ParameterValue
Max Operating Temperature175 °C
Min Operating Temperature-55 °C
PackagingReel
RoHSCompliant
Power Dissipation68 W
Number of Channels2
Input capacitance2.457 nF
Continuous Drain Current (ID)23 A
FET Type(Transistor Polarity)N-Channel
Gate Charge35.1 nC
Drain to Source Resistance11.2 mΩ
Gate to Source Voltage (Vgs)-20 V, 20 V
Drain to Source Breakdown Voltage (Vds)80 V
Gate to Source Threshold Voltage2.4 V