BUK7M6R7-40HX
Mfr.Part #:
BUK7M6R7-40HX
Datasheet:
Description:
MOSFETs LFPAK33-8 SMD/SMT N-Channel number of channels:1 65 W 40 V Continuous Drain Current (ID):50 A 24 nC
ParameterValue
Gate Charge24 nC
Gate to Source Threshold Voltage2.4 V
Continuous Drain Current (ID)50 A
Max Operating Temperature175 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Drain to Source Resistance6.7 mΩ
Gate to Source Voltage (Vgs)-20 V, 20 V
Power Dissipation65 W
Drain to Source Breakdown Voltage (Vds)40 V
FET Type(Transistor Polarity)N-Channel
Input capacitance1.625 nF