BUK7S1R0-40HJ
Mfr.Part #:
BUK7S1R0-40HJ
Datasheet:
Description:
MOSFETs LFPAK-88-4 SMD/SMT N-Channel number of channels:1 375 W 40 V Continuous Drain Current (ID):325 A 98 nC
ParameterValue
Max Operating Temperature175 °C
Min Operating Temperature-55 °C
PackagingReel
RoHSCompliant
Power Dissipation375 W
Number of Channels1
Input capacitance10.322 nF
Continuous Drain Current (ID)325 A
FET Type(Transistor Polarity)N-Channel
Gate Charge98 nC
Drain to Source Resistance1 mΩ
Gate to Source Voltage (Vgs)-20 V, 20 V
Drain to Source Breakdown Voltage (Vds)40 V
Gate to Source Threshold Voltage3.6 V