


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 85 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.311 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 58 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 19 nC |
| Drain to Source Resistance | 13 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 40 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 4.4 V |
Stock: 2021
Distributors
pcbx
Unit Price$0.92605
Ext.Price$0.92605
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.92605 | $0.92605 |
| 10 | $0.58438 | $5.84380 |
| 25 | $0.51013 | $12.75325 |
| 50 | $0.44531 | $22.26550 |
| 100 | $0.38874 | $38.87400 |
| 300 | $0.34412 | $103.23600 |
| 500 | $0.30462 | $152.31000 |
| 1000 | $0.26375 | $263.75000 |
