


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 105 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 2.175 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 49 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 35 nC |
| Drain to Source Resistance | 13.8 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 75 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
Stock: 3257
Distributors
pcbx
Unit Price$1.27641
Ext.Price$1.27641
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.27641 | $1.27641 |
| 10 | $0.81390 | $8.13900 |
| 25 | $0.70238 | $17.55950 |
| 50 | $0.60614 | $30.30700 |
| 100 | $0.54117 | $54.11700 |
| 300 | $0.48784 | $146.35200 |
| 500 | $0.43976 | $219.88000 |
| 1000 | $0.39642 | $396.42000 |
| 3000 | $0.35736 | $1072.08000 |
