


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 85 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.417 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 35.5 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 21.2 nC |
| Drain to Source Resistance | 23 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 75 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
Stock: 844
Distributors
pcbx
Unit Price$1.07037
Ext.Price$1.07037
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.07037 | $1.07037 |
| 10 | $0.67625 | $6.76250 |
| 25 | $0.58305 | $14.57625 |
| 50 | $0.50270 | $25.13500 |
| 100 | $0.44713 | $44.71300 |
| 300 | $0.37473 | $112.41900 |
| 500 | $0.31405 | $157.02500 |
| 1000 | $0.26320 | $263.20000 |
| 3000 | $0.22057 | $661.71000 |
