


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 300 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 11.693 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 153 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 95 nC |
| Drain to Source Resistance | 5.5 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -15 V, 15 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 75 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
Stock: 1426
Distributors
pcbx
Unit Price$2.78419
Ext.Price$2.78419
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.78419 | $2.78419 |
| 10 | $1.83832 | $18.38320 |
| 25 | $1.63810 | $40.95250 |
| 50 | $1.45968 | $72.98400 |
| 100 | $1.30070 | $130.07000 |
| 300 | $1.15173 | $345.51900 |
| 500 | $1.01983 | $509.91500 |
