


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 13 hours ago) |
| Max Power Dissipation | 157 W |
| Power Dissipation | 157 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 3.693 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 79 A |
| Rds On Max | 10 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 55 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 19 ns |
| Turn-Off Delay Time | 96 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 75 ns |
| Rise Time | 101 ns |
| Gate Charge | 31 nC |
| Drain to Source Resistance | 10 mΩ |
| Max Dual Supply Voltage | 55 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 15 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 55 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 13 hours ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.1 V |
Stock: 187
Distributors
pcbx
Unit Price$1.68934
Ext.Price$1.68934
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.68934 | $1.68934 |
| 10 | $1.08234 | $10.82340 |
| 25 | $0.98664 | $24.66600 |
| 50 | $0.89940 | $44.97000 |
| 100 | $0.81987 | $81.98700 |
| 300 | $0.81987 | $245.96100 |
| 500 | $0.81987 | $409.93500 |
