


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 349 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 17.45 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 120 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 120 nC |
| Drain to Source Resistance | 2.5 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -10 V, 10 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2.1 V |
Stock: 161
Distributors
pcbx
Unit Price$1.36464
Ext.Price$1.36464
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.36464 | $1.36464 |
| 10 | $1.26922 | $12.69220 |
| 25 | $1.23118 | $30.77950 |
| 50 | $1.19428 | $59.71400 |
| 100 | $1.15847 | $115.84700 |
| 300 | $1.14461 | $343.38300 |
| 500 | $1.13092 | $565.46000 |
