


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 324 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 15.6 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 120 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 96 nC |
| Drain to Source Resistance | 2.5 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -10 V, 10 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2.1 V |
Stock: 23
Distributors
pcbx
Unit Price$2.77814
Ext.Price$2.77814
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.77814 | $2.77814 |
| 10 | $1.83394 | $18.33940 |
| 25 | $1.67602 | $41.90050 |
| 50 | $1.53170 | $76.58500 |
| 100 | $1.39981 | $139.98100 |
| 300 | $1.27928 | $383.78400 |
| 500 | $1.16913 | $584.56500 |
| 1000 | $1.06846 | $1068.46000 |
| 3000 | $0.97647 | $2929.41000 |
