


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 96 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 2.681 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 31 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 22.8 nC |
| Drain to Source Resistance | 31 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -15 V, 15 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.7 V |
Stock: 2365
Distributors
pcbx
Unit Price$1.02591
Ext.Price$1.02591
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.02591 | $1.02591 |
| 10 | $0.81390 | $8.13900 |
| 25 | $0.72432 | $18.10800 |
| 50 | $0.64460 | $32.23000 |
| 100 | $0.57366 | $57.36600 |
| 300 | $0.47498 | $142.49400 |
| 500 | $0.39327 | $196.63500 |
| 1000 | $0.38216 | $382.16000 |
