


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 182 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 6.65 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 75 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 52.1 nC |
| Drain to Source Resistance | 3.4 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -15 V, 15 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 40 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.7 V |
Stock: 90
Distributors
pcbx
Unit Price$1.84604
Ext.Price$1.84604
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.84604 | $1.84604 |
| 10 | $1.19629 | $11.96290 |
| 25 | $1.05728 | $26.43200 |
| 50 | $0.93442 | $46.72100 |
| 100 | $0.82585 | $82.58500 |
| 300 | $0.74949 | $224.84700 |
| 500 | $0.68019 | $340.09500 |
| 1000 | $0.61730 | $617.30000 |
| 3000 | $0.56023 | $1680.69000 |
