


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 days ago) |
| Max Power Dissipation | 357 W |
| Power Dissipation | 357 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 17.46 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 120 A |
| Rds On Max | 5.8 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Turn-On Delay Time | 81 ns |
| Turn-Off Delay Time | 237 ns |
| Fall Time | 148 ns |
| Rise Time | 168 ns |
| Gate Charge | 133 nC |
| Drain to Source Resistance | 5.8 mΩ |
| Max Dual Supply Voltage | 100 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 10 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 3 days ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2.1 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 2887
Distributors
pcbx
Unit Price$2.03387
Ext.Price$2.03387
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.03387 | $2.03387 |
| 10 | $1.49527 | $14.95270 |
| 25 | $1.39000 | $34.75000 |
| 50 | $1.29215 | $64.60750 |
| 100 | $1.20117 | $120.11700 |
| 300 | $1.18871 | $356.61300 |
| 500 | $1.17638 | $588.19000 |
| 1000 | $1.08613 | $1086.13000 |
| 3000 | $1.00281 | $3008.43000 |
| 5000 | $0.92589 | $4629.45000 |
