


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Power Dissipation | 98 W |
| Power Dissipation | 98 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.704 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 23 A |
| Rds On Max | 72 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Turn-On Delay Time | 13 ns |
| Turn-Off Delay Time | 58 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 57 ns |
| Rise Time | 120 ns |
| Gate Charge | 24.3 nC |
| Drain to Source Resistance | 72 mΩ |
| Max Dual Supply Voltage | 100 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 15 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 2 days ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 3
Distributors
pcbx
Unit Price$1.90224
Ext.Price$1.90224
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.90224 | $1.90224 |
| 10 | $1.69018 | $16.90180 |
| 25 | $1.60910 | $40.22750 |
| 50 | $1.53191 | $76.59550 |
| 100 | $1.45840 | $145.84000 |
| 300 | $1.42901 | $428.70300 |
| 500 | $1.40020 | $700.10000 |
