


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 137 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 4.35 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 75 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 29.8 nC |
| Drain to Source Resistance | 8 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -10 V, 10 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.4 V |
Stock: 930
Distributors
pcbx
Unit Price$1.85862
Ext.Price$1.85862
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.85862 | $1.85862 |
| 10 | $1.03276 | $10.32760 |
| 25 | $0.95627 | $23.90675 |
| 50 | $0.88544 | $44.27200 |
| 100 | $0.81987 | $81.98700 |
| 300 | $0.74083 | $222.24900 |
| 500 | $0.66941 | $334.70500 |
| 1000 | $0.54203 | $542.03000 |
