


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 167 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 5.085 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 56 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 39 nC |
| Drain to Source Resistance | 18 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -10 V, 10 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.4 V |
Stock: 6817
Distributors
pcbx
Unit Price$0.63863
Ext.Price$0.63863
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.63863 | $0.63863 |
| 10 | $0.46252 | $4.62520 |
| 25 | $0.44689 | $11.17225 |
| 50 | $0.43179 | $21.58950 |
| 100 | $0.41720 | $41.72000 |
| 300 | $0.40987 | $122.96100 |
| 500 | $0.40267 | $201.33500 |
| 1000 | $0.37275 | $372.75000 |
| 3000 | $0.30436 | $913.08000 |
| 5000 | $0.29700 | $1485.00000 |
| 10000 | $0.28982 | $2898.20000 |
