


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 85 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.992 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 46 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 18 nC |
| Drain to Source Resistance | 17.3 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -15 V, 15 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 55 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
Stock: 21822
Distributors
pcbx
Unit Price$0.73182
Ext.Price$0.73182
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.73182 | $0.73182 |
| 10 | $0.48474 | $4.84740 |
| 25 | $0.44205 | $11.05125 |
| 50 | $0.40312 | $20.15600 |
| 100 | $0.36762 | $36.76200 |
| 300 | $0.33496 | $100.48800 |
| 500 | $0.30521 | $152.60500 |
| 1000 | $0.23938 | $239.38000 |
| 3000 | $0.23532 | $705.96000 |
| 5000 | $0.23133 | $1156.65000 |
| 10000 | $0.22741 | $2274.10000 |
