


| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Material | Brass, Bronze |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Number of Elements | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Max Power Dissipation | 147 W |
| Power Dissipation | 147 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 4.57 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 86 A |
| Rds On Max | 7.5 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 17 ns |
| Turn-Off Delay Time | 42 ns |
| Element Configuration | Single |
| Rise Time | 30 ns |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
| Plating | Gold, Tin |
| Gate Charge | 31 nC |
| Drain to Source Resistance | 6.8 mΩ |
| Max Dual Supply Voltage | 60 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -15 V, 15 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.7 V |
Stock: 27
Distributors
pcbx
Unit Price$1.33283
Ext.Price$1.33283
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.33283 | $1.33283 |
| 10 | $0.85151 | $8.51510 |
| 25 | $0.73743 | $18.43575 |
| 50 | $0.63863 | $31.93150 |
| 100 | $0.56511 | $56.51100 |
| 300 | $0.50273 | $150.81900 |
| 500 | $0.44723 | $223.61500 |
| 1000 | $0.39786 | $397.86000 |
| 3000 | $0.35394 | $1061.82000 |
