BZB84-C47,215
Manufacturer:
Nexperia
Mfr.Part #:
BZB84-C47,215
Datasheet:
Description:
Zener Diodes SOT-23-3 SMD/SMT Dual Common Anode Zener Voltage:47 V 5 % 300 mW
ParameterValue
Voltage Temperature Coefficient42 mV/°C to 51.8 mV/°C
Tolerance5 %
PackagingReel
Zener Voltage47 V
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-55 °C
RoHSCompliant
Test Current2 mA
Element ConfigurationDual Common Anode
Max Reverse Leakage Current50 nA
Power Dissipation300 mW
Forward Voltage900 mV
Impedance170 Ω