


| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Impedance | 15 Ω |
| Forward Voltage | 1 V |
| Power Dissipation | 1.5 W |
| Max Reverse Leakage Current | 2 µA |
| Zener Voltage | 6.8 V |
| Element Configuration | Dual Anode Dual Cathode |
| Test Current | 5 mA |
| Voltage Temperature Coefficient | 3 mV/K |
Stock: 2169
Distributors
pcbx
Unit Price$0.70104
Ext.Price$0.70104
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.70104 | $0.70104 |
| 10 | $0.43089 | $4.30890 |
| 25 | $0.38242 | $9.56050 |
| 50 | $0.33940 | $16.97000 |
| 100 | $0.27870 | $27.87000 |
| 300 | $0.25270 | $75.81000 |
| 500 | $0.22913 | $114.56500 |
| 1000 | $0.20775 | $207.75000 |
