
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Impedance | 100 Ω |
| Forward Voltage | 900 mV |
| Power Dissipation | 250 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 50 µA |
| Zener Voltage | 2.4 V |
| Element Configuration | Single |
| Test Current | 5 mA |
| Voltage Temperature Coefficient | -1.3 mV/K |
Stock: 4348
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08659
Ext.Price$0.08659
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08659 | $0.08659 |
| 10 | $0.08206 | $0.82060 |
| 50 | $0.07776 | $3.88800 |
| 100 | $0.07420 | $7.42000 |
| 500 | $0.07081 | $35.40500 |
| 1000 | $0.06966 | $69.66000 |
| 3000 | $0.06853 | $205.59000 |
| 5000 | $0.06742 | $337.10000 |
