
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Impedance | 255 Ω |
| Forward Voltage | 900 mV |
| Power Dissipation | 250 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 50 nA |
| Zener Voltage | 75 V |
| Element Configuration | Single |
| Test Current | 2 mA |
| Voltage Temperature Coefficient | 80.2 mV/K |
Stock: 12147
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14375
Ext.Price$0.14375
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14375 | $0.14375 |
| 10 | $0.08882 | $0.88820 |
| 50 | $0.06997 | $3.49850 |
| 100 | $0.05512 | $5.51200 |
| 500 | $0.04040 | $20.20000 |
| 1000 | $0.03560 | $35.60000 |
| 3000 | $0.03110 | $93.30000 |
| 5000 | $0.02717 | $135.85000 |
| 10000 | $0.02446 | $244.60000 |
