C0805C120J5GAC7800
Manufacturer:
KEMET
Mfr.Part #:
C0805C120J5GAC7800
Datasheet:
Description:
Ceramic Capacitors 0805(2012 Metric) SMD/SMT 12 pF 5 % 50 V
ParameterValue
Capacitance12 pF
Tolerance5 %
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
DielectricC0G (NP0)
Temperature Coefficient-30 ppm/°C to 30 ppm/°C
PackagingReel
Voltage Rating50 V
Thickness0.88 mm
RoHSCompliant
Dielectric MaterialCeramic
Mounting StyleSurface Mount
lead free statusLead Free
operating temperature-55.0 °C to 125 °C
pin count2
rohs statusCompliant
case package0805
reach svhc complianceNo SVHC
size width1.25 mm
size length2.00 mm
size height780 µm
voltage rating dc50 V
capacitance tolerance5 %