
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 270 pF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.2446 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | C0G |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Number of Pins | 2 |
| Dissipation Factor | 0.1 % |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Height | 780 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 889 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 750 µm |
| Voltage | 50 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Contact Material(Contact Finish) | Tin |
| Schedule B | 8532240020 |
Stock: 29289
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15047
Ext.Price$0.15047
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15047 | $0.15047 |
| 10 | $0.04001 | $0.40010 |
| 50 | $0.03610 | $1.80500 |
| 100 | $0.03257 | $3.25700 |
| 500 | $0.02693 | $13.46500 |
| 1000 | $0.02317 | $23.17000 |
| 3000 | $0.01700 | $51.00000 |
| 5000 | $0.01248 | $62.40000 |
