
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 330 nF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.2446 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Dissipation Factor | 5 % |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Height | 880 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 1.4 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 750 µm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Schedule B | 8532240020 |
Stock: 3932
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10601
Ext.Price$0.10601
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10601 | $0.10601 |
| 10 | $0.04753 | $0.47530 |
| 50 | $0.04116 | $2.05800 |
| 100 | $0.03565 | $3.56500 |
| 500 | $0.03129 | $15.64500 |
| 1000 | $0.02693 | $26.93000 |
| 3000 | $0.02321 | $69.63000 |
| 5000 | $0.02001 | $100.05000 |
| 10000 | $0.01941 | $194.10000 |
