
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 4.7 nF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.2446 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Dissipation Factor | 2.5 % |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Height | 780 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 0.88 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Pitch | 750 µm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Schedule B | 8532240020 |
| RoHS | Compliant |
Stock: 6000
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21886
Ext.Price$0.21886
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21886 | $0.21886 |
| 10 | $0.09490 | $0.94900 |
| 50 | $0.08719 | $4.35950 |
| 100 | $0.08011 | $8.01100 |
| 500 | $0.06635 | $33.17500 |
| 1000 | $0.05822 | $58.22000 |
| 3000 | $0.04717 | $141.51000 |
| 5000 | $0.03822 | $191.10000 |
