
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 4.7 nF |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.2446 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Number of Pins | 2 |
| Dissipation Factor | 2.5 % |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Height | 780 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1.2 mm |
| Thickness | 0.88 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 750 µm |
| Voltage | 250 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Schedule B | 8532240020 |
| Voltage Rating | 250 V |
| RoHS | Compliant |
Stock: 5287
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13166
Ext.Price$0.13166
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13166 | $0.13166 |
| 10 | $0.05258 | $0.52580 |
| 50 | $0.04659 | $2.32950 |
| 100 | $0.04129 | $4.12900 |
| 500 | $0.03565 | $17.82500 |
| 1000 | $0.03317 | $33.17000 |
| 3000 | $0.02736 | $82.08000 |
| 5000 | $0.02257 | $112.85000 |
