
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 470 nF |
| Tolerance | 10 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| Thickness | 0.88 mm |
| RoHS | Compliant |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mounting Style | Surface Mount |
| lead free status | R |
| operating temperature | -55.0 °C to 125 °C |
| rohs status | Compliant |
| case package | 0805 |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| voltage rating dc | 16 V |
| capacitance tolerance | 10 % |
| dielectric characteristic | X7R |
Stock: 5403
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13764
Ext.Price$0.13764
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13764 | $0.13764 |
| 10 | $0.06070 | $0.60700 |
| 50 | $0.05975 | $2.98750 |
| 100 | $0.05882 | $5.88200 |
| 500 | $0.04693 | $23.46500 |
| 1000 | $0.04257 | $42.57000 |
| 3000 | $0.03476 | $104.28000 |
| 5000 | $0.02838 | $141.90000 |
| 10000 | $0.02317 | $231.70000 |
