
| Parameter | Value |
|---|---|
| Contact Plating | Tin |
| Thickness | 1.1 mm |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Voltage Rating | 50 V |
| Dielectric | X7R |
| Tolerance | 10 % |
| Height | 880 µm |
| Schedule B | 8532240020 |
| Termination | SMD/SMT |
| Capacitance | 470 nF |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Length | 2 mm |
| Packaging | Reel |
| Mount | SMD/SMT |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Depth | 1.25 mm |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Width | 1.2446 mm |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Case/Package | 0805 |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Ceramic |
| RoHS | Compliant |
Stock: 921
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07200
Ext.Price$0.07200
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07200 | $0.07200 |
| 10 | $0.03600 | $0.36000 |
| 50 | $0.03237 | $1.61850 |
| 100 | $0.02910 | $2.91000 |
| 500 | $0.02675 | $13.37500 |
| 1000 | $0.02459 | $24.59000 |
| 3000 | $0.02260 | $67.80000 |
| 5000 | $0.02078 | $103.90000 |
| 10000 | $0.01970 | $197.00000 |
