
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 510 pF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 2.0066 mm |
| Width | 1.2446 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | C0G |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Dissipation Factor | 0.1 % |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Height | 780 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Thickness | 889 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Ceramic |
Stock: 3510
Distributors
pcbx
Unit Price$0.20006
Ext.Price$0.20006
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20006 | $0.20006 |
| 10 | $0.08550 | $0.85500 |
| 50 | $0.08079 | $4.03950 |
| 100 | $0.07634 | $7.63400 |
| 500 | $0.06010 | $30.05000 |
| 1000 | $0.05505 | $55.05000 |
| 3000 | $0.04949 | $148.47000 |
| 5000 | $0.04450 | $222.50000 |
| 10000 | $0.04001 | $400.10000 |
