
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 5.6 µF |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.2446 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Dissipation Factor | 10 % |
| Height | 1.25 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 1.4 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 750 µm |
| Voltage | 6.3 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Schedule B | 8532240020 |
Stock: 2934
Distributors
pcbx
Unit Price$0.54459
Ext.Price$0.54459
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.54459 | $0.54459 |
| 10 | $0.27187 | $2.71870 |
| 25 | $0.26395 | $6.59875 |
| 50 | $0.25626 | $12.81300 |
| 100 | $0.24879 | $24.87900 |
| 300 | $0.22734 | $68.20200 |
| 500 | $0.20775 | $103.87500 |
| 1000 | $0.19493 | $194.93000 |
| 3000 | $0.17934 | $538.02000 |
| 5000 | $0.16500 | $825.00000 |
| 10000 | $0.16073 | $1607.30000 |
