
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 6.8 µF |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.2446 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Dissipation Factor | 10 % |
| Height | 1.25 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 1.4 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 6.3 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Contact Plating | Tin |
| Schedule B | 8532240020 |
Stock: 3797
Distributors
pcbx
Unit Price$0.60101
Ext.Price$0.60101
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.60101 | $0.60101 |
| 10 | $0.22997 | $2.29970 |
| 25 | $0.22621 | $5.65525 |
| 50 | $0.22251 | $11.12550 |
| 100 | $0.21886 | $21.88600 |
| 300 | $0.21758 | $65.27400 |
| 500 | $0.21630 | $108.15000 |
| 1000 | $0.21459 | $214.59000 |
| 3000 | $0.18845 | $565.35000 |
| 5000 | $0.16550 | $827.50000 |
| 10000 | $0.14534 | $1453.40000 |
