
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2.2 µF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.2446 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Voltage Rating (AC) | 16 V |
| Number of Pins | 2 |
| Dissipation Factor | 3.5 % |
| Height | 1.25 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 1.4 mm |
| Voltage | 16 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Features | Soft Termination |
| Schedule B | 8532240020 |
| RoHS | Compliant |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
