
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2.2 µF |
| Tolerance | 10 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| Thickness | 1.4 mm |
| RoHS | Compliant |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mounting Style | Surface Mount |
| lead free status | R |
| operating temperature | -55.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| case package | 0805 |
| voltage rating dc | 16 V |
| capacitance tolerance | 10 % |
| dielectric characteristic | X7R |
Stock: 758
Distributors
pcbx
Unit Price$0.41293
Ext.Price$0.41293
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.41293 | $0.41293 |
| 10 | $0.25306 | $2.53060 |
| 25 | $0.23095 | $5.77375 |
| 50 | $0.21077 | $10.53850 |
| 100 | $0.19236 | $19.23600 |
| 300 | $0.18406 | $55.21800 |
| 500 | $0.17611 | $88.05500 |
| 1000 | $0.17440 | $174.40000 |
| 3000 | $0.17209 | $516.27000 |
| 5000 | $0.16981 | $849.05000 |
| 10000 | $0.16757 | $1675.70000 |
