
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 3.3 nF |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 2.0066 mm |
| Width | 1.2446 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | C0G |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 250 V |
| Thickness | 990.6 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 5.5 g |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Soft Termination |
Stock: 1011
Distributors
pcbx
Unit Price$0.46936
Ext.Price$0.46936
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.46936 | $0.46936 |
| 10 | $0.22399 | $2.23990 |
| 25 | $0.21571 | $5.39275 |
| 50 | $0.20774 | $10.38700 |
| 100 | $0.20006 | $20.00600 |
| 300 | $0.18310 | $54.93000 |
| 500 | $0.16757 | $83.78500 |
| 1000 | $0.15730 | $157.30000 |
| 3000 | $0.14824 | $444.72000 |
| 5000 | $0.13970 | $698.50000 |
| 10000 | $0.13166 | $1316.60000 |
