
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 nF |
| Voltage Rating (DC) | 1 kV |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 3.2004 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | C0G |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 1000 V (1 kV) |
| Thickness | 1.7526 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 16.187578 mg |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Schedule B | 8532240020 |
Stock: 1155
Distributors
pcbx
Unit Price$0.63863
Ext.Price$0.63863
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.63863 | $0.63863 |
| 10 | $0.35650 | $3.56500 |
| 25 | $0.34834 | $8.70850 |
| 50 | $0.34037 | $17.01850 |
| 100 | $0.33257 | $33.25700 |
| 300 | $0.31410 | $94.23000 |
| 500 | $0.29666 | $148.33000 |
| 1000 | $0.28469 | $284.69000 |
| 3000 | $0.26966 | $808.98000 |
| 5000 | $0.25542 | $1277.10000 |
| 10000 | $0.24194 | $2419.40000 |
