
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 nF |
| Voltage Rating (DC) | 2 kV |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Number of Pins | 2 |
| Dissipation Factor | 2.5 % |
| Height | 1.35 mm |
| Material | Ceramic |
| Voltage Rating | 2000 V (2 kV) |
| Depth | 1.6 mm |
| Thickness | 1.7526 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 2 kV |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Schedule B | 8532240020 |
| Packaging | Reel |
Stock: 114673
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15645
Ext.Price$0.15645
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15645 | $0.15645 |
| 10 | $0.08977 | $0.89770 |
| 50 | $0.06992 | $3.49600 |
| 100 | $0.05446 | $5.44600 |
| 500 | $0.04942 | $24.71000 |
| 1000 | $0.04942 | $49.42000 |
