
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 nF |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Tolerance | 20 % |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Number of Pins | 2 |
| Dissipation Factor | 2.5 % |
| Height | 780 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 100 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Thickness | 889 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 100 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 16.187578 mg |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Schedule B | 8532240020 |
Stock: 18174
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12482
Ext.Price$0.12482
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12482 | $0.12482 |
| 10 | $0.05130 | $0.51300 |
| 50 | $0.04530 | $2.26500 |
| 100 | $0.04001 | $4.00100 |
| 500 | $0.02941 | $14.70500 |
| 1000 | $0.02625 | $26.25000 |
| 3000 | $0.01942 | $58.26000 |
| 5000 | $0.01436 | $71.80000 |
| 10000 | $0.01377 | $137.70000 |
