
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 µF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 1.1 mm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Thickness | 1.4 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 16 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Contact Plating | Tin |
| Schedule B | 8532240020 |
Stock: 41
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04224
Ext.Price$0.04224
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04224 | $0.04224 |
| 10 | $0.03370 | $0.33700 |
| 50 | $0.02987 | $1.49350 |
| 100 | $0.02648 | $2.64800 |
| 500 | $0.02386 | $11.93000 |
| 1000 | $0.02260 | $22.60000 |
